Muzeum Historii Katowic
(brak opinii)

ul. Ks. J. Szafranka 9, 40-025 Katowice

50.255347 19.028446

Atrakcje w Katowicach

Opinie

Ta atrakcja nie ma jeszcze opinii

Aktualna pogoda

  • Temperatura C
  • Zachmurzenie %
  • Wiatr z prędkością m / s
  • Ciśnienie hPa
Zaproponuje podobną atrakcję

Muzeum Historii Katowic

W 1976 roku z inicjatywy sekcji muzealnej Katowickiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego powstała w Katowicach społeczna izba muzealna. Nie miała ona jednak statutu, budżetu, nie zatrudniała pracowników, nie mogła też spełniać najważniejszych dla muzeum zadań – gromadzenia i opracowywania zbiorów. W 1979 roku Urząd Miejski przydzielił muzeum budynek przy ul. ks. J. Szafranka 9. W styczniu 1981 roku muzeum stało się oddziałem Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, a od 1 stycznia 1983 roku samodzielną placówką pod nazwą Muzeum Historii Katowic, która zaczęła nabywać eksponaty, organizować wystawy, prowadzić działalność naukowo-badawczą oraz wydawać własne publikacje. Przy wejściu do budynku MHK przy ul. ks. J. Szafranka 9 znajduje się, odsłonięta 19 maja 2007 roku, naturalnej wielkości figura przedstawiająca postać Stanisława Ignacego Witkiewicza (rzeźbę zaprojektował młody artysta, Tomasz Wenklar, absolwent Wydziału Rzeźby krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych). W ten sposób Muzeum akcentuje posiadanie jednej z piękniejszych w Polsce kolekcji portretów Witkacego – dwudziestu sześciu wizerunków jednej modelki, zwanej przez artystę ze względu na nieregularne rysy twarzy Asymetryczną Damą. Kolekcja ta, przekazana testamentem przyszłemu muzeum przez jej właścicielkę i wspomnianą modelkę – Eugenię Wyszomirską-Kuźnicką – przyczyniła się bezpośrednio do powstania w 1981 roku Muzeum Historii Katowic.

Jednym z najcenniejszych zabytków w naszym mieście jest drewniany kościół pw. św. Michała Archanioła znajdujący się w parku Kościuszki. W maju 1997 roku prezydent Katowic podjął decyzję o zorganizowaniu w zabytkowym zespole kościoła punktu muzealnego – filii Muzeum Historii Katowic. Sprowadzony przed wojną z Syryni, pochodzący prawdopodobnie z 1510 roku (a może nawet z 1305 ) kościół pełni nadal funkcje sakralne, pozostając jednocześnie pod opieką Muzeum. Uwagę zwraca jego nietypowa forma architektoniczna z wolno stojącą wieżą – dzwonnicą, a także wspaniałe wyposażenie, m.in. gotycka kropielnica czy barokowa ambona. Kościółek św. Michała Archanioła, pogromcy Lucyfera i złych mocy, to piękne, pełne nastroju świadectwo wielu wieków historii.

Więcej o atrakcji >>


Historia miasta

Katowice przed nadaniem praw miejskich

Najstarsza historia osad tworzących współczesne miasto Katowice sięga średniowiecza. Były to niewielkie wsie osadzone na prawie niemieckim. W dokumencie księcia bytomskiego, Kazimierza II, wystawionym w 1299 roku znajduje się pierwsza wzmianka o jednej z obecnych dzielnic Katowic – Dębie. Kilkadziesiąt lat później, w roku 1360, książę opawsko-raciborski, Mikołaj II, przekazał Ottonowi z Pilczy niewielki majątek nazwany okręgiem mikołowskim. Opisując jego granice, wymienił aż pięć osad – obecnie dzielnic Katowic: Załęże, Bogucice, Roździeń, Szopienice, Ligotę, a także nieistniejącą już dziś wieś Jazwicze. Południowe dzielnice miasta: Podlesie, Zarzecze i Piotrowice odnotowano w księdze zwanej Protokolarzem miasta Pszczyny pod wspólną – średniowieczną jeszcze – nazwą Uniczowy. O samych Katowicach źródła wspominają stosunkowo późno. Cytowane w wielu publikacjach słowa „et nova villa Katowice”, będące pierwszą wzmianką o istnieniu wsi Katowice, zawdzięczamy skrupulatności ks. Krzysztofa Kazimirskiego wizytującego w 1598 roku parafię pw. św. Szczepana w Bogucicach. Spośród wielu osad założonych w średniowieczu tylko Bogucice stały się ośrodkiem parafialnym. W skład tej najstarszej, swymi początkami sięgającej końca XIV wieku, parafii weszły oprócz Bogucic – Kuźnica Bogucka, Załęże, Brynów, Katowice, Dąbrówka oraz kilka przysiółków.Od czasu przekazania tzw. okręgu mikołowskiego Ottonowi z Pilczy dobra te zostały wyodrębnione z książęcych dóbr kameralnych i stały się własnością rycerską. W czasach nowożytnych wśród właścicieli kuźnicy Boguckiej i Katowic wymienić można przedstawicieli wielu znanych rodów, m.in.: Salomonów, Kamińskich, Mieroszewskich, Promniców, von Näfe`ów, a także spokrewnionych z Mieroszewskimi Schwellengrebelów. U schyłku XVIII wieku właścicielami dóbr katowickich zostali: Józef Mikusch oraz Bernard Mleczko.

Lesiste i bagniste tereny Górnego Śląska, pokryte gęstą siecią rzek o spokojnym spadku obfitowały w płytko zalegające rudy żelaza. Takie warunki naturalne sprzyjały rozwojowi hutnictwa na tym terenie, czego wynikiem było otwieranie kuźnic – prymitywnych warsztatów hutniczych o napędzie wodnym oraz zakładanie związanych z nimi osad. Właśnie taki kuźniczy rodowód ma dzisiejsze śródmieście Katowic. Usytuowana nad brzegiem Rawy kuźnica, zwana później Bogucką, została wspomniana po raz pierwszy w 1397 roku. W II połowie XVI wieku jej właścicielem był Andrzej. Jemu to właśnie należy przypisać założenie nowej osady, zasiedlonej przez zagrodników wsi o nazwie Katowice. Przez kilka następnych stuleci obie osady – rolnicza i kuźnicza – egzystowały obok siebie.

W najbliższej okolicy kuźnicy Boguckiej istniały jeszcze trzy warsztaty tego typu – załęski, Szopieński i Roździeński. Z tym ostatnim związana jest postać Walentego Roździeńskiego, autora poematu Officina Ferraria abo huta i warsztat z kuźniami szlachetnego dzieła żelaznego. W początku XIX wieku w państwie pruskim zaczęła się era reform. Wielkie zmiany zaszły też w Katowicach. W drugiej dekadzie tego stulecia wyodrębniła się gmina Katowice (kierowana odtąd przez sołtysa) oraz przeprowadzono uwłaszczenie zagrodników. Jedną z najbardziej znanych rodzin, z której wywodzi się aż trzech wójtów i jeden sołtys, była rodzina Skibów. Duże zmiany przyniósł też wdzierający się w wiejską sielskość „głośny i dymiący” przemysł. Odwiedzając w 1832 roku Katowice, dr Richard Holtze tak je opisywał: […] od Królewskiej Huty przybywszy, widać było za stawem, jeszcze bogatym w dzikie ptactwo i ryby […], małą fryszerkę […], której młot potrójnymi uderzeniami okresowo przerywał ciszę i z której komina w wieczornym mroku wzbijały się snopy iskier, obok folwark z dworkiem i mieszkaniem urzędniczym, dalej w lewo […] czarna od dymu Huta Fanny, po prawej arenda z wysokim dachem i podwójnym szczytem, przewyższająca strzechą kryte wiejskie ...

Więcej o historii miasta >>


Muzeum czynne dla zwiedzających:

poniedziałek                nieczynne
wtorek, czwartek        10:00 - 15:00
środa, piątek              10:00 - 17:30
sobota                       10:00 - 16:00
niedziela i święta        11:00 - 15:00

Muzeum nieczynne:
1 I, 6 I, w Wielki Piątek, w Wielką Sobotę, w święto Wielkiejnocy,
w Boże Ciało, 15 VIII, 1 XI, 11 XI, 25 XII, 31 XII


Cennik biletów:

normalny 10,00 zł
ulgowy 5,00 zł
rodzinny 15,00 zł
oprowadzanie 25,00 zł
lekcja muzealna 32,00 zł

Zajęcia warsztatowe:
- uczestnik indywidualny 5 zł
- uczestnik w grupie 5 zł


Wtorek - wejście (
na wystawy stałe)
za FREE :)


Dojazd do Muzeum Historii Katowic:
=> z przystanku "Katowice Dworzec" autobus linia nr 12, 110, 600, 672, 674, 900, 910, 940 do przystanku "Katowice Jagiellońska"
=> z przystanku "Katowice Dworzec PKP" tramwaj linia 7, 15, 20, 23 do przystanku "Katowice Damrota"


Serdecznie Zapraszamy !!


Adres

ul. Ks. J. Szafranka 9
40-025 Katowice
woj. Śląskie ( Katowice )

Współrzędne GPS

Lat: 50.255347 Lng: 19.028446


Brak opinii

Dodaj opinię

Jesteś nie zalogowany aby dodać opinię podaj adres mailowy. Prześlemy na niego potwierdzenie.
Pozostało znaków: 1000