Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie

Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie
(brak opinii)

Dworcowa 5, 62-052 Komorniki

52.3165035 16.7977973

Atrakcje w Wielkopolsce

Opinie

Ta atrakcja nie ma jeszcze opinii

Aktualna pogoda

  • Temperatura C
  • Zachmurzenie %
  • Wiatr z prędkością m / s
  • Ciśnienie hPa
Zaproponuje podobną atrakcję

Historia Muzeum Rolnictwa w Szreniawie

Pałac przed remontem
W drugiej połowie lat pięćdziesiątych odrodziła się idea utworzenia muzeum rolnictwa. W 1959 r. Ministerstwo Rolnictwa podjęło uchwałę o utworzeniu Muzeum Rolnictwa o zasięgu krajowym, którego głównym celem miała być dydaktyka. W 1960 r. prof. Witold Pruski (późniejszy przewodniczący Rady Naukowej Muzeum Rolnictwa w Szreniawie) sformułował założenia nowej instytucji. Uważał, że jej celem powinno być odtworzenie historycznego procesu kształtowania się rozwoju rolnictwa z naciskiem na analizę „przeobrażeń socjalnych wsi w ciągu wieków”. Debata przeniosła się na teren Wielkopolski, a jej wynikiem była ideologiczna koncepcja połączenia muzeum robotnika rolnego z muzeum rolnictwa oraz umiejscowienie placówki na terenie PGR Naramowice w Poznaniu. W 1963 r. stwierdzono jednak, że siedziba Muzeum znajdować się będzie w Szreniawie – miejscowości przylegającej do Wielkopolskiego Parku Narodowego i należącej do Kombinatu PGR w Konarzewie. Pierwszym dyrektorem został dr Władysław Rogala -pracownik Wojewódzkiego Zjednoczenia PGR. Na potrzeby Muzeum wyremontowano pałac (dawną siedzibę ziemiańską), uporządkowano teren parku dworskiego oraz wybudowano pierwszy pawilon wystawienniczy (obecny pawilon nr 13).

Więcej o muzeum >>    http://www.muzeum-szreniawa.pl/imuzeum/web/app.php/vortal/historia_muzeum_1.html

Historia majątku w Szreniawie

Dzisiejsza wieś Szreniawa założona została na gruntach Rosnowa, wsi szlacheckiej sięgającej swymi początkami co najmniej wieków średnich. Data lokacji Rosnowa nie jest znana. Ze źródeł pisanych wiadomo, że w latach 1352-1378 jej właścicielem był Iwan z Rosnowa, a później osada należała do Rosnowskich herbu Jastrzębiec. Wśród właścicieli osady były również osoby pełniące funkcje państwowe i kościelne: Jakub Rosnowski był w latach 1507-1525 stolnikiem poznańskim oraz dowódcą załogi zamku malborskiego, a w XVI w. dwóch przedstawicieli tego rodu (Jerzy i Jan) zostało przyjętych do kapituły poznańskiej.
Z początkiem XV w. z osady wyodrębniło się Rosnówko, określane w dokumentach jako Minor Rosnowo lub Parvum Rosnowo. Miano to dotyczyło części wsi oddzielonej błotami od właściwego Rosnowa (zwanego odtąd Maior Rosnowo lub Rosnowo Maius). Rosnówko leżało w pobliżu dzisiejszego skrzyżowania dróg Poznań-Wrocław i lokalnej do Konarzewa. W końcu XVIII w. właścicielami tych dóbr byli Gajewscy, a następnie Pomorscy. W 1793 r. była to duża majętność, w skład której, oprócz Rosnowa i Rosnówka, wchodziły jeszcze Rosnowskie Holendry i osada leśna Jarosławiec.

Więcej o majątku w Szreniawie >> 
   http://www.muzeum-szreniawa.pl/imuzeum/web/app.php/vortal/historia_majatku_w_szreniawie.html

Wielki poprzednik - Muzeum Przemysłu i Rolnictwa.
Budynek Muzeum Przemysłu i Rolnictwa w Warszawie

Historia Muzeum szreniawskiego liczy sobie 50 lat, ale jego tradycja sięga o wiele wcześniej, do roku 1875. Wówczas to powstało na ziemiach polskich pierwsze muzeum zajmujące się, obok innych zagadnień, rolnictwem – Muzeum Przemysłu i Rolnictwa w Warszawie. Muzeum Przemysłu i Rolnictwa powstało 5 czerwca 1875 r. w Warszawie w okresie zaborów. Tak wspomina to wydarzenie Stanisław Leśniowski, który w latach 1924-1951 sprawował tam funkcję dyrektora.

Muzeum Przemysłu i Rolnictwa powstało w Warszawie w r. 1875, a więc w latach, gdy społeczeństwo polskie poza instytucjami religijnemi i charytatywnemi – dobroczynnemi, nie posiadało żadnych placówek zbiorowej pracy, a najświatlejsze umysły ówczesne odczuwały pilną potrzebę wytworzenia w stolicy kraju w Warszawie ośrodka mającego na celu podniesienia oświaty, polskiej nauki, polskiego przemysłu, rolnictwa i rzemiosł. /Streszczenie historji Muzeum Przemysłu i Rolnictwa od r. 1875 do r. 1951 tj. do likwidacji Muzeum P. i R. przez Stanisława Leśniowskiego na podstawie drukowanych sprawozdań i protokułów Muzeum P. i R. Rękopis ze zbiorów Archiwum Państwowego Miasta Stołecznego Warszawy, sygn. 146/9, k. 23-56/

Więcej o poprzedniku muzeum >>    
http://www.muzeum-szreniawa.pl/imuzeum/web/app.php/vortal/wielki_poprzednik_muzeum_przemyslu_i_rolnictwa.htmlWieża - mauzoleum Bierbaumów
Bilety na wieżę od wtorku do niedzieli nabywa się wyłącznie w kasie muzeum, w soboty wstęp bezpłatny.
W sobotę i niedzielę zwiedzanie wieży w godzinach:
10.30 - 11.30
12.30 - 14.00
15.30 - 17.00


Muzeum wraz z oddziałami zamknięte jest dla zwiedzających w następujące dni: 1.01, 6.01, Wielka Sobota, Niedziela Wielkanocna, 1.11, 11.11, 24-26.12, 31.12 oraz we wszystkie poniedziałki z wyjątkiem Poniedziałku Wielkanocnego.


Ostatnie wejście do Muzeum w Szreniawie i jego oddziałów odbywa się na pół godziny przed zamknięciem.


Kasa czynna:
Kasa  czynna jest w godzinach otwarcia muzeum. W tych godzinach przyjmowane są także zapisy oraz rezerwacje wszystkich usług.
tel: 61 810 76 29 wew. 21
fax: 61 810 76 42
mail: imprezy.widz@muzeum-szreniawa.pl

Zwiedzanie Muzeum Rolnictwa w Szreniawie

CENNIK BILETÓW
BILET NORMALNY                       8 zł  (bilet obejmuje także wstęp na wieżę – mauzoleum oraz do pałacu > zwiedzanie ekspozycji w pałacu)
BILET ULGOWY                           5 zł

BILET RODZINNY                        20 zł (dwie osoby dorosłe plus dzieci) 

BILET SPACEROWY                      2 zł
(upoważnia do wejścia na teren muzeum bez możliwości wejścia do pawilonów z ekspozycją, pałacu oraz obory ze zwierzętami. Nie jest sprzedawany w dniach w których odbywają się festyny)

BILET NA POKAZY DLA PRZEDSZKOLI    14 zł   (wymagana wcześniejsza rezerwacja terminu )

BILET NA POKAZY DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH I GIMNAZJÓW  16 zł   (wymagana wcześniejsza rezerwacja terminu)     

WIEŻA – MAUZOLEUM BIERBAUMÓW    3 zł   (bez możliwości wejścia na teren muzeum)        

PRZEWODNIK     70 zł

ORGANIZACJA OGNISKA    100 zł  (obejmuje koszty zgromadzenia drewna i rozpalenia ogniska, wymagana wcześniejsza rezerwacja terminu)

LEKCJA MUZEALNA    7 zł + 70 zł   (wymagana wcześniejsza rezerwacja terminu)

WARSZTATY KULINARNE   18 złAdres

Dworcowa 5
62-052 Komorniki
woj. Wielkopolskie ( powiat poznański )

Współrzędne GPS

Lat: 52.3165035 Lng: 16.7977973


Brak opinii

Dodaj opinię

Jesteś nie zalogowany aby dodać opinię podaj adres mailowy. Prześlemy na niego potwierdzenie.
Pozostało znaków: 1000